Rok 2014

23.12.14 – Beroun, požár bytu.
Den před štědrým dnem 23.prosince 2014 v 6.07 hodin, vyjela naše jednotka společně s kolegy z Berouna, Králova Dvora a Zdic k požáru bytu v Tyršově ulici v Berouně. Z hořícího bytu vyvedli hasiči v evakuační masce jednoho muže a předali jej ZZS. Z domu odešlo dalších 19 osob, v bytech byl nalezen 1 živý a 1 mrtvý pes. Před domem hasiči postavili stan, ve kterém všechny evakuované osoby nalezly dočasné zázemí. Hasiči v 6.40 hodin dostali požár pod kontrolu.a postupně dohasili všechna ohniska, provedli závěrečný průzkum v celém domě a krátce po 8. hodině se mohli nájemníci vrátit domů.

Foto. Požáry.cz


2.12.14 – Chyňava, likvidace stromů.
Po delší přestávce dvě události během jednoho dne. Začátek prosince byl pro dopravu opět zatěžkávací zkouškou. Kvůli náledí nejezdily vlaky, tramvaje a trolejbusy. Pod tíhou ledu padaly stromy a větve. Naše jednotka byla 2. prosince 2014 povolána k odstranění větví ze silnice u dolejší cihelny a v „kolotoči“.


27.11.14 – Hýskov, požár chaty.
27.listopadu 2014 v 16.50 byl naší jednotce vyhlášen poplach na požár chaty v Hýskově v Libinech. Po příjezdu profesionálních hasičů ze stanice Beroun, dobrovolných z Hýskova a nás bylo zjištěno, že se jedná o nedovolené pálení.


21.11.14 – Chyňava, pochyňavské svícení.
21.11.2014 se v Chyňavě opět konala kulturní akce nazvaná „Pochyňavské svícení“, kdy za velké účasti malých i velkých, do prostoru u Dělnického domu přijede Martin na bílém koni. Na bezpečnost přihlížejících dohlíželi členové našeho sboru.


07.11.14 – Poteplí, dopravní nehoda.
V pátek 7. listopadu 2014, těsně po 14-té hodině byla naše jednotka volána k dopravní nehodě osobního auta. Vozidlo havarovalo u Poteplí v k.ú. Malé Kyšice. Na žádost KOPIS Kladno vyjela LIAZKA.


05.11.14 – Beroun, záloha na stanici.
Ve středu 5. listopadu 2014 dopoledne, se ve Tmani konalo námětové cvičení, kterého se zúčastnili i berounští profesionální hasiči. Během tohoto cvičení zálohovali stanici Beroun naši “ záložáci „.


2.11.14 – Malé Přílepy, námětové cvičení.
Nedělní dopoledne 2.11.2014 věnovali hasiči okrskovému námětovému cvičení v Malých Přílepech. Námětem cvičení bylo vyhledávání osob. Výcvik vedli příslušníci Policie ČR a zúčastnilo se ho celkem 71 hasičů.


26.10.14 – Chyňava, exkurse.
V neděli 26. října 2014 přišli v rámci své pravidelné nedělní vycházky do naší hasičské zbrojnice členové Chyňavského klubu seniorů. Výkladu a prohlídky se ujal starosta sboru pan Jaroslav Nejedlý.


25.10.14 – Chyňava, brigáda.
Na sobotu 25. října 2014 byla svolána brigáda na údržbu výzbroje a výstroje a na přechod techniky na zimní provoz. U všech vozidel byly doplněny oleje a provozní kapaliny, u některých byly namontovány zimní pneumatiky.


18.10.14 – Podkozí, likvidace nebezpečného odpadu.
V sobotu 18.října 2014, obec Chyňava společně s TSMB Beroun organizovala svoz nebezpečného odpadu. Během dopravy kontejneru s barvami a ředidly došlo k posunu kanystrů a část nákladu skončila v Podkozí na silnici. O jeho likvidaci se postaral velitel jednotky Josef Husák.


06.10.14 – Chyňava, čištění kanalizace.
Postupně zhoršující se kvalita vody v požárních nádržích v obci nenechala klidným žádného rozumného hasiče. Jako zdroje vody jsou využívány rybník uprostřed obce a bývalé koupaliště u silnice na Podkozí. Rybník je téměř bez přítoku a koupaliště je na tom ještě hůře. Proto se velitel jednotky Josef Husák s Jiřím Matějiovským a Petrem Husákem pustili do vyčištění kanalizace na Malé straně a do montáže vzdouvací překážky na potoce pod bývalou „Kachňárnou“. Svou pomoc nabídla i firma RISL s.r.o. Hostivice se svou technikou.

 


30.08.14 – Chyňava, předání vozidla.
V sobotu 30. srpna 2014 se v bývalém vojenském objektu v Chyňavě konal memoriál Petra Žáčka v požárním sportu. Před touto akcí proběhla malá slavnost, při které představitelé obce v čele se starostou panem Václavem Kšírem symbolicky předali členům hasičské jednotky repasovaný hasičský automobil Tatra. Kompletní přestavbu vozidla provedla firmy Komet Pečky. Protože obec neobdržela žádnou dotaci, bylo nutno téměř 1,8 milionu korun na opravu najít v obecním rozpočtu. Slavnosti se zúčastnil senátor Jiří Oberfalzer, ředitel územního odboru HZS Beroun plk. Mgr. Milan Novák a řada dalších hasičských funkcionářů a občanů z Chyňavy a z okolních obcí.


24.08.14 – Chyňava, BBM.
V neděli 24.8.2014 se konal další ročník cyklistického závodu BBM. Na jeho hladkém průběhu se podíleli i členové naší jednotky Josef Husák st., Ivan Čeřovský, Jiří Štětka, Jiří Němec, Jaroslav Nejedlý, Zdeněk Bauer st., Leoš Nejedlý a Václav Kšír st.


08.08.14 – Beroun, cvičení.
Jednotky HZS Středočeského kraje ze stanic Beroun a Hořovice společně s jednotkami SDH obcí Králův Dvůr, Hýskov, Loděnice, Tetín, Zdice, Vysoký Újezd, Liteň a Chyňava se 8. srpna v 9:41 zúčastnily taktického cvičení v areálu Nemocnice Beroun. Tématem cvičení byla likvidace požáru ve třetím patře rehabilitačního pavilonu a s tím související záchrana a evakuace osob. Fiktivní příčinou požáru byl zkrat na lednici v kuchyňce rehabilitačního oddělení. Prostor byl zakouřen pomocí vyvíječe umělého kouře. Naši jednotku reprezentovali Josef Husák, Bc. Martin Kůřil, Jan Kšír, Martin Procházka a Leoš Nejedlý. Jako figuranti cvičili Jaroslav Nejedlý a Václav Kšír st.


06.08.14 – Podkozí, požár chaty.
Prvním ostrým výjezdem repasované Tatry byl pravděpodobně úmyslně založený požár chaty v osadě Rujána. Během hašení požáru bylo zjištěno, že ve vzdálenosti 150m hoří další chata.


23.07.14 – Chyňava, čerpání vody.
23.7.2014 byli povoláni členové jednotky na čerpání vody v zatopeném sklepě v cukrárně paní Blanky Kšírové v Chyňavě. Velitelem zásahu byl Bc.Martin Kuřil.


Červenec 2014 – Chyňava – poděkování.
V červenci předal zástupce okresního sdružení hasičů Beroun, pan Josef Štětka poděkování obecnímu úřadu Chyňava za vzornou přípravu Okresního kola v požárním sportu žen a mužů. Okresní kolo se konalo v sobotu 31. května 2014 v chyňavských kasárnách.


03.07.14 – Chrást, výcvik na vodě.
V rámci ( výcviku ) na vodě absolvovali ve dnech 3. – 5. července 2014 tři členové jednotky pravidelné sjíždění řeky Berounky. Tentokrát to bylo z Chrástu u Plzně do Roztok.


18.06.14 – Velké Přítočno – požár domu.
Ve středu 18.6.2014 v 06.25 hodin ráno, byla naše jednotka povolána k požáru rodinného domu ve Velkém Přítočně. Vyjela cisterna LIAZ a OA Favorit. Po příjezdu na místo jsme byli velitelem zásahu pověřeni vynášením nábytku a vyklizením prostorů, které byly zasaženy požárem. Zásahu se zúčastnili členové jednotky Josef Husák, Martin Kůřil, Jaroslav Nejedlý a Václav Kšír st.

Tisková zpráva:
Požár střechy rodinného domu v obci Velké Přítočno na Kladensku způsobil škodu za milion 18.06.2014 06:10 Do obce Velké Přítočno na Kladensku vyjeli hasiči k nahlášenému požáru střechy rodinného domu. Na likvidaci plamenů nasadili tři C proudy, po přibližně dvaceti minutách je dostali pod kontrolu. Následně rozebírali střechu a objekt odvětrávali přetlakovou ventilací. Z důvodu nevolnosti jedné osoby na místo vyjeli také záchranáři. Škoda byla předběžně vyčíslena na milion korun, hodnoty za další dva miliony se podařilo uchránit. Zasahovali hasiči z Kladna, Uhnoště, Braškova a Chyňavy.


12.06.14 – Chyňava, svatba.
V sobotu 14. června 2014 připravili kamarádi členovi jednotky Tomáši Trávníčkovi malé překvapení. Novomanželům přejeme vše nejlepší.


02.06.14 – Malé Přílepy – dopravní nehoda.
V neděli 1. června 2014 byla v Chyňavě slavnostně otevřena italsko – česká naučná stezka.
Během zpáteční cesty do Itálie měli naši italští přátelé drobnou nehodu u Malých Přílep. U jednoho z doprovodných vozidel, ve kterém jel starosta Ledra Achille Briga a náš přítel Adriano s rodinou, praskla pneumatika. Giuliano Pellegrini si přál zavolat na pomoc HASIČE CHYŇAVA. Velitel naší jednotky Josef Husák a jeho kolega Jaroslav Šimek ochotně pomohli a závadu odstranili.


01.06.14 – Vráž, požár skládky.
V neděli 1.6.2014, čtyři minuty po půlnoci – poplach na požár černé skládky mezi Lhotkou a Vráží.


01.06.14 – Chyňava, česko-italská naučná stezka.
Při příležitosti otevření česko italské naučné stezka předal starosta sboru dobrovolných hasičů Chyňava pan Jaroslav Nejedlý čtyřem členům italské delegace pamětní medaile vydané ke 150.výročí založení dobrovolných hasičů v čechách.


29.05.14 – Chyňava, únik nebezpečných kapalin.
Ve čtvrtek 29.5.2014 v 8.02 hod. vyjeli na žádost KOPIS Kladno čtyři členové naší jednotky Josef Husák st., Josef Husák ml., Jiří Matějovský a Jaroslav Nejedlý na likvidaci rozlité nafty na silnici č. 118 od Dědkova mlýna po Chyňavu.


28.05.14 – Chyňava, čerpání vody.
Ve středu 28.5.2014 navečer, když se členové našich soutěžních mužstev připravovali na okresní soutěž a velitel Josef Husák byl na jednání v zasedačce OÚ jsme byli požádáni o pomoc při čerpání vody. Po silných deštích byla vodou zaplavena telefonní ústředna, která je umístěna v suterénu obecní budovy. Protože se hladina vody blížila k digitálním deskám ústředny a hrozilo, že budou zaplaveny a vznikne tím značná škoda, bylo jednání ukončeno a Josef Husák po dohodě s velitelem stanice Beroun Ing. Pavlem Šimkem a KOPIS Kladno přijel se třemi členy jednotky a to Zdeňkem Baurem, Josefem Husákem ml., a Jaroslavem Pivoňkou čerpat vodu. Čerpání trvalo do téměř do 22- té hodiny.


25.05.14 – Bubovice, „požár trávy“.
SMS: Požár, lesní, polní porost, tráva, I.st., Beroun, Loděnice, směrem na Bubobice, v chatové oblasti, oznamovatel to vidí ze vzdálenosti 500m, vidí stoupat tmavší kouř.

Opět se jednalo o další planý poplach.


21.05.14 – Libečov, požár trávy.
SMS: Požár, lesní, polní porost, tráva, I.st., Beroun, Chyňava, Libečov, silnice 118 z Chyňavy před obcí Libečov po levé straně je vidět kouř přímo u silnice.

Jednalo se o planý poplach.


20.05.14 – Malé Přílepy, padlé stromy.
Po vydatných děštích, které zasáhly celou republiku, hlavně Jeseníky a přesunuly se i do Čech ( v Chyňavě byly největší o Staročeské máje 17.5.2014 ) začaly opět padat stromy podél silnic. V úterý v ráno v 6.13 hod byla naše jednotka povolána na odstranění padlých stromů u komunikace Teplá stráň – Měchurka v k.ú. Malé Přílepy. Vyjela CAS 25 s osádkou Josef Husák st., Josef Husák ml., Martin Kůřil, Zdeněk Procházka a Martin Procházka. U zásahu se zastavil i velitel berounské stanice HZS mjr. Ing. Pavel Šimek.


14.05.14 – Pozdrav z Ameriky.
Pozdrav a několik fotografií z požární stanice č. 68 v Los Angeles nám poslal chyňavský občan a náš příznivec Ing. Tomáš Strouhal. Tomáši díky.


09.05.14 – Sedlec, požár trávy.
SMS: Požár, lesní, polní porost, tráva, I.st., Beroun, Svatý Jan pod Skalou, Sedlec, směr Loděnice a Svatý Jan, pán vidí černý kouř, na vrcholku v lese.

Po delším hledání bylo zjištěno, že se jedná o pořár chaty v plném rozsahu v prostoru Solvayovy lomy. Při likvidaci pořáru byly zjištěny propanbutanové lahve, které bylo nutno přednostně vynosit.


14.04.14 – Bratronice, požár chaty.
Čtyři hasičské jednotky vyjely k požáru chaty v obci Bratronice na Kladensku, v době jejich příjezdu byla celá v plamenech. Hasiči v dýchací technice zasahovali čtyřmi C proudy, 25 minut po půlnoci se jim podařilo požár dostat pod kontrolu. Následně museli rozebírat konstrukci chaty a přetlakovou ventilací odvětrávat zadýmené prostory. V průběhu zásahu z objektu vynesli tři propan-butanové lahve. Při události nebyl nikdo zraněn, způsobená škoda je odhadnuta na 450.000 Kč, příčinou vzniku požáru je nedbalost. Na místě zasahovali hasiči z jednotek: HZS Stochov, JSDH Lhota, Chyňava a Žilina.
nprap. Lenka Kostková
tisková mluvčí
HZS Středočeského kraje


12.04.14 – Chyňava, ping-pong.
V sobotu 12.dubna 2014 uspořádal nově vzniklý sportovní klub RSC ( Relax Sport Club ) Chyňava turnaj ve stolním tenisu. Turnaje se zúčasnily i čtyři naši členové. Ing. Pavel Šimek s manželkou Janou, Josef Husák ml. a Jarda Pivoňka.


07.04.14 – Dědkův mlýn, požár chaty.
V pondělí 7.dubna 2014 ve 20.14 hodin jsme dotali zprávu, že začíná hořet druhá nebo třetí chata u cesty do Dědkova mlýna. T 815 byla v tu dobu v opravě a tak vyjela pouze Liazka a osobní automobil Favorit. Na místě už zasahovaly jednotky z Kladna, z Berouna a z Unhoště. Zpět jsme se vrátili po 22-té hodině.


04.04.14 – Chyňava, brigáda.
V pátek 4.dubna 2014 byla brigáda na úpravu hasičského sportovního areálu.


29.03.14 – Chyňava, cvičení.
V bývalém vojenském areálu se 29.3.2014 uskutečnilo cvičení na evakuaci osob a hašení s pomocí smáčedla.


29.03.14 – Chyňava, brigáda.
Během cvičení a brigády v kasárnech v sobotu 29.3.2014, pan Josef Husák s kolektivem instaloval nádrž na vodu do bývalé PHM. Voda bude potřeba na WC.


29.03.14 – Chyňava, focení.
Focení pro italsko – českou stezku.


27.03.14 – Chyňava, kontejner.
Není jenom hašení požárů
Paní Jiřina Dušková a paní Vlaďka Hrudková při hledání vhodného místa pro kontejner na odpad v Charvátinách. Ani Karel Loprajs na Dakaru nebo cestovatelé Hanzelka se Zikmundem na své cestě na Kilimandžáro by si neporadili lépe.


25.03.14 – Kladno, Pekárna.
Dne 25.3.2014 bylo provedeno vyhodnocení požáru pekáren v Kladně. Na toto vyhodnocení byly pozváni všichni velitelé jednotek, které se hašení požáru v pátek 31.1.2014 zúčastnily. Naší jednotku zastupoval její velitel pan Josef Husák.


21.03.14 – Chyňava, Josef Kšír.
V pátek 21.3.2014 zemřel náhle ve věku 71let dlouholetý člen výboru pan Josef Kšír.


21.03.14 – Chyňava, kachny.
V pátek 21.3.2014 se velitel jednotky Josef Husák a předseda mysliveckého sdružení Jaroslav Šimek pokusili usnadnit hnízdění divokých kachen na ostrůvku v chyňavském rybníku.


20.03.14 – Podkozí, nedovolené pálení.
Den před prvním jarním dnem roku 2014 po semé hodině ranní byl na obecní úřad v Chyňavě nahlášen požár neznámého původu na Podkozí, Na Rovinkách. Při následné kontrole velitelem Josefem Husákem a starostou obce Václavem Kšírem bylo zjištěno, že se jedná o neohlášené pálení většího rozsahu. Případ byl vyřešen domluvou.


15.03.14 – Chyňava, maškarní ples.
V sobotu 15.března 2014 se v pohostinství U Lepičů konal tradiční maškarní hasičský ples. Jako vždy nechyběla bohatá tombola.


14.03.14 – Beroun, požár trávy.
V pátek odpoledne 14. března 2014 vyjela naše Tatra T-815 a osobní automobil Favorit s osádkou Josef Husák ml., David Strial, Jiří Pivoňka, Tomáš Trávnička, Václav Kšír st. a Václav Kšír ml. k požáru trávy k vlakovému nádraží do Berouna. Po cestě k zásahu jsme byli vráceni zpět.


13.03.14 – Stádonice, požár komína.
Ve čtvrtek 13.března 2014 jsme zasahovali na zahoření sazí v komíně ve Stradonicích. Poplach byl vyhlášen v 18.31 hod. Zásahu se kromě nás zúčastnili profesionálové ze stanice Beroun a dobrovolné sbory ze Žloukovic a ze Stradonic. Požár byl lokalizován až před 22-tou hodinou.

 


09.03.14 – Vráž, požár.
V neděli 9. března 2014 ve 22.05 hodin byl naší jednotce vyhlášen poplach na blíže neurčený požár v katastru obce Vráž. Vyjela Tatra 815 a OA Favorit. Podle oznamovatele hořela chata nebo les. Požár byl vidět ze silnice u vrážského vodojemu, ale dostat se k němu nebylo vůbec lehké. Kolem půlnoci jsme byli odesláni zpět s tím, že požár zvládnou profesionální hasiči spolu s dobrovolnými z Vysokého Újezda. Naše Tatra byla v záloze na místě, protože úzké uličky mezi chatami neumožňovali průjezd těžké techniky. Přestože byla noc a neděle, tak v Chyňavě zůstalo v pohotovosti několik členů naší jednotky.


18.02.14 – Chyňava, vyprošťování osob.
V úterý 18.února, těsně po 13-té hodině byla naše jednotka povolána na pomoc našemu bývalému předsedovi Vláďovi Stádníkovi, na kterého spadlo jeho osobní auto, které právě opravoval. Přestože jsme byli na místě neštěstí během několika minut pomoci jsme nedokázali. Společně s námi na místo dorazili profesionálové ze stanice Beroun, záchranáři z několika stanic a vrtulník PČR. Vláďa pravděpodobně podleh svému zranění ještě před naším příjezdem.

 


15.02.14 – Beroun, záloha na HZS Beroun.
Záloha na HZS Beroun. Profesionálové ze stanice Beroun v té době zasahovali u požáru v lomu Čertovy schody u Tmaně.


11.02.14 – Beroun, požár truhlárny.
Při požáru truhlárny ve Viničné ulici v Berouně zasahovala profesionální jednotka Beroun posílená dobrovolnými sbory z Králova Dvora, Zdic, Železné, Litně, Hýskova, Loděnic, Vysokého Újezda, Tetína a Chyňavy. Naše jednotka zároveň zajišťovala zálohu na požární stanici Beroun.


10.02.14 – Hýskov, nedovolené pálení.
10.února 2014 ve 14.30 byl výjezd na požár domu u silnice mezi Chyňavou a Hýskovem. Po příjezdu bylo zjištěno, že se jedná o nedovolené pálení.


04.02.14 – Chyňava, školení.
V úterý 4.února 2014 proběhlo v zasedací místnosti Obecního úřadu v Chyňavě další školení členů jednotky, které bylo jako vždy zakončeno přezkoušením. Protože od 1.2.2014 byl náš instruktor ing. Pavel Šimek jmenován velitelem stanice Beroun, převzal na jeho návrh funkci instruktora Bc. Martin Kůřil. Na závěr školení byla nejstaršímu členovi jednotky panu Václavu Kšírovi předána “ Věrnostní stužka za 50 let práce v SH ČMS“ .


31.01.14 – Kladno, požár pekáren.
31.ledna jsme vyjeli na požár pekáren v Kladně. Tento požár byl jedním z nejnáročnějších. Likvidovalo ho 35 jednotek po dobu 73 hodin. Přímé škody způsobené požárem dosáhly několika desítek milionů korun. Uchráněné hodnoty téměř 1,5miliardy korun.
Zdroj: HZS


28.01.14 – Chyňava, dopravní nehoda.
V úterý 28.ledna jsme byli povoláni hlídkou Policie ČR opět k vyproštění vozidla. Tentokrát maďarského kamionu, který uvízl na kluzké silnici na křižovatce u fořtovny. Na pomoc opět přijeli profesionální hasiči ze stanice Beroun s AV.


27.01.14 – Podkozí, dopravní nehoda.
V pondělí 27.ledna vyjela naše jednnotka na dopravní nehodu osobního automobilu do Podkozí. Jednalo se o vyproštění vozidla, které zůstalo v krkolomné poloze mimo vozovku. S vyproštěním pomohli profesionálové s vozidlem AV.


26.01.14 – Chyňava, porucha topení.
Hned druhý den po valné hromadě, kdy venkovní teploty klesly pod -6C a v hasičské zbrojnici se blížila teplota k nule, byla zjištěna závada elektrického teplovodního kotle. I když byla neděle, opravu zajistil J.Husák a V.Kšír st. s pomocí topenáře Václava Urbana ze Železné.


25.01.14 – Chyňava, výroční valná hromada.
V sobotu 25.ledna 2014 se konala v Dělnickém domě výroční valná hromada chyňavského sboru.